czwartek, 18 września 2014

Bluza, a może płaszczyk

Dzisiaj na grupie Warszawa Szyje pojawiło się pytanie o wykrój na płaszcz. Tak się składa że rok temu szyłam coś w bardzo zbliżonej formie, do tego co zostało zaprezentowane. W odpowiedzi na to zapytanie prezentuję moją bluzę uszytą wg wykroju z Burdy 10/2012 model 102 - wykaz modeli z tego numeru Burdy możecie znaleźć tutaj. W tej samej Burdzie są inne świetne wykroje na płaszcze i na pewno jeszcze do nich wrócę. Tak się napaliłam na modele z tego numeru Burdy, że zamawiałam ją w zeszłym roku przez dział prenumeraty.

Swoją bluzę uszyłam z dresówki podszytej polarem. Bluza powstała z myślą o spacerach z psem, żeby coś na szybko narzucić, a nie będzie to zbyt zobowiązujące. No i musiało być ciepłe. I efektowne bo mam dośc klasycznych bluz dresowych czy polarowych.

Do prezentacji tej bluzy tutaj zabierałam się już kilkukrotnie, ale zawsze to odwlekałam do chwili gdy doszyję zatrzaski i wtedy bluza będzie dokończona. Oczywiście do tej pory to nie nastąpiło, za to bluza zdążyła mi się w praniu nieco skurczyć (dziękuję ci podła, choć piękna dresówko) i bluzy teraz nie noszę.

Ten sam model uszyłam z grubego polaru, który chciałam wykończyć jakaś fajną lamówką, ale do tej pory nie miałam czasu by to skończyć. 

Poniżej bluza w moim wykonaniu. Z kołnierzem luźno rzuconym i ułożonym z grubsza tak jak powinien leżeć.

W tej samej Burdzie, jak widać na rysunkach technicznych, jest kilka wariacji na temat kołnierza szalowego. Delikatnie modyfikując można uzyskać na prawdę szeroki wybór płaszczy lub kurtek z ciekawymi kołnierzami, z rozchodzącymi się połami lub klasycznym dołem, który się schodzi.

Do wykroju na pewno wrócę, bo marzy mi się płaszcz model 103, uszyty z flauszu w kolorze miodowym albo granatowym.

5 komentarzy:

 1. Zaglądając do ThimbleLady zobaczyłam w gronie jej znajomych zdjęcie, które coś mi przypomniało i pozwoliłam sobie zajrzeć do ciebie. Oczywiście oczęta mnie nie myliły. Jest to ta sama kurtko-narzutka co i moja. Oczywiście ja zmodyfikowałam ją pod siebie tak więc nie są identyczna. Twoja również bardzo mi sie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjny projekt, zachęciłaś mnie do szycia. zastanawia mnie tylko czy w brzuch nie zmarznę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Prześliczny jest ten płaszczyk :)
  Niestety nie mogę zdobyć tego numeru Burdy :( stąd moje pytanie, czy ewentualnie ktoś mógłby się podzielić skanem wykroju tego płaszczyka?
  Z góry dziękuję.

  kgryska5@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy jest jakisa tutoroal jak go uszyc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie robiłam tutoriala do tej bluzy, ale opis w Burdzie z której brałam wykrój jest dość jasny. Jeśli chodzi o kolejność zszywania to zszywałam elementy przody, kołnierz a potem wszyłam rękawy. Na koniec wszyłam podszewkę z polara.

   Usuń