poniedziałek, 20 stycznia 2014

Pierwsze Warsztaty Krawieckie grupy Warszawa Szyje

Troszkę się opierniczałam blogowo ostatnimi czasy. Wszystko przez dotację z UE, którą załatwiłam dla projektu z zupełnie nieszyciowej braży. W międzyczasie sporo się działo, miałam mnóstwo stresu w efekcie czego powstało kilka sukienek. Te zaprezentuję później. Dziś napiszę o projekcie, który pojawił się całkiem spontanicznie. Moje sukienkowe poczynania zostały docenione i oto będę instruować jak sukieneczkę sobie uszyć.

Spotkanie grupy Warszawa Szyje już w najbliższą sobotę, 25 stycznia. Startujemy o godzinie 10:00. Zainteresowanie przerosło moje oczekiwania. Mamy grupę 12 uroczych kobiet, a lista rezerwowa się wydłuża.

Zaproponowałam szycie z któregoś z trzech wykrojów:

Wykrój nr 1 - sukienka z łódką - link do wykroju
To urocza sukienka o klasycznym kroju. Moja pierwsza sukienka z podszewką, uszyta z wykroju Papavero. Uwielbiam ją, chociaż ma defekt w postaci krzywo wszytego zamka. Zdarza się. Jest jednak na podszewce choć lekko nie było, bo wtedy nie wiedziałam jeszcze jak się do tego zabrać.

Sukienka daje wiele możliwości dopasowania do sylwetki dzięki 6 pionowym zaszewkom z przodu i długim zaszewkom z tyłu. Sukienkę można dowolnie modyfikować dodając rękawki, falbanki, lub wstawki z kontrastowych kolorów. Dzięki temu każdy może mieć niepowtarzalny model. Tkanina wierzchnia też ma wpływ na odbiór konkretnej sukieneczki.
Sukienka z łódką

Wykrój nr 2 - princeska - link do wykroju
Princeska, którą uszyłam jesienią i chodziłam w niej na spotkania służbowe. Wygodna, elegancka i dobrze leżąca na większym biuście. Wełan z dodatkiem sprawia, że sukienka się prawie nie gniecie.

Nie byłabym sobą gdybym czegoś nie wymyśliła. Sukienka jest na zielonej podszewce atłasowej. Zielonej, bo kratka jest z dodatkiem zielonej nici. Sukienka cieszy oko gdy się ją zakłada. Pasuje do koszuli, pasuje do bawełnianej koszulki. Wiele możliwości, na wiele okazji.

Wykrój nieco trudniejszy bo składa się z wielu elementów, a cięcie francuskie wymaga dokładnego spięcia, dopasowania elementów wykroju. Mimo wszystko warte jest to efektu końcowego.

Princeska w kratkę
Wykrój nr 3 - rozkloszowana sukienka - link do wykroju
Ten wykrój póki co wygrywa głosowanie. Pisałam o tej sukience już w tej notce. Sukienka uszyta z miękkiej, lejącej się tkaniny układa się znakomicie. Ma jedną wadę - jest zbyt wysoka pod szyją i pewnie będziemy to modyfikować w sukienkach szytych na warsztatach.

Rozkloszowana i przedłużona

Do wtorku do godziny 12:00 dziewczyny głosują na grupie, z którego wykroju szyjemy. Na chwilę obecną zwycięża rozkloszowana sukienka.

Jutro po zamknięciu głosowania będę kręcić film jak przygotować wykrój. Krok po kroku od wydrukowania z Papavero, poprzez obcinanie i klejenie arkuszy, aż do wycięcia. Tak przygotowane będziemy mogły przystąpić do krojenia tkaniny i ewentualnie podszewki.

Jeśli stanie na sukience rozkloszowanej to warto ją uszyć z tkaniny o przyzwoitej lewej stronie bo widać ją w przedłużeniu sukienki. No i z tkaniny miękko układającej się. Wtedy będzie oddany cały urok tego wykroju. 

Im dłużej o tym myślę tym bardziej mam cykora. Mam nadzieję, że dziewczyny wykażą się wyrozumiałością i wybaczą mi tremę i ew. potknięcia. Szykuję tu oczywiście konspekt żeby o niczym nie zapomnieć. Uff ale się narobiło :)

1 komentarz:

  1. Sukienka z łódkowym dekoltem obłędna:] Bardzo fajne propozycje i zazdroszczę spotkania, szkoda że bliżej Warszawy nie mieszkam.

    OdpowiedzUsuń