niedziela, 27 października 2013

Niewielkie rozważania na temat cen rękodzieła

Niewiele mam czasu żeby pisać. Nie mogę się też zebrać by obfotografować sukienki które uszyłam. Z ciekawostek to miałam zapytanie ostatnio o frak jeździecki. Skąd pomysł, że skoro "chińszczyzna" w sklepie kosztowała 200 zł, to ja uszyję go za połowę tej kwoty? Oczywiście, miałam zrobić dodatkowe wykończenie lamówką i aksamitny kołnierzyk. Ludzie na prawdę mają zaskakujące pomysły. To niestety tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że rękodzieło w PL to trudny temat.

Patrzę na rękodzieło blogowiczek. Niektóre z nich sprzedają bransoletki za 5 zł. Gdzie samo skręcenie i nanizanie koralików zajmuje około godziny. A materiały to też kilka złotych. Gdzie zysk? Ile kosztuje godzina pracy takiej osoby? To już lepiej zarabiają osoby sprzątające mieszkania (10 - 15 zł/h).

Rękodzieło ma być wyjątkowe. Żeby takie było nie jest wykonywane maszynowo. Każdy twórca wkłada w swoje dzieło serce. Wyceniając nasz twór, bierzemy pod uwagę koszt materiałów, poświęcony czas, a następnie doliczamy opłatę za wyjątkowość dzieła. I cena jest wielokrotnie wyższa od cen za produkty z taśmy. Więc rękodzielnicy zaczynają od obcięcia dodatku za wyjątkowość dzieła. Potem tną swoje stawki godzinowe. I sprzedają po kosztach materiałów. Psują tym rynek, psują klientów.

Nie podoba mi się, że tak wiele osób sprzedaje rękodzieło bez wystawiania dokumentu sprzedaży. Nie odprowadzają podatków, nie płacą ZUS. W efekcie, porządny przedsiębiorca nie ma szans na konkurowanie z takimi osobami. Kupujący nie zdaje sobie sprawy, że nie mając dokumentu sprzedaży nie ma możliwości zwrotu przedmiotu. Obecnie przepisy mówią, że kupując wysyłkowo produkty, mamy prawo zwrócić je w ciągu 10 dni. Od nowego roku chyba, czas na zwrot ma być wydłużony.

Ech... i bądź tu człowiekiem.

Z innej mańki, to biała falbaniasta spódnica Basi do obejrzenia na blogu Basi tutaj.

4 komentarze:

 1. Tylko to zdjęcie akurat takie sobie i z komórki - przysięgam, że suknia prezentuje się znacznie piękniej niż na tym zdjęciu i postaram się jeszcze dzisiaj wrzucić zdjęcia na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, tutaj zdjęcia przynajmniej nie z komórki :) - http://diavolica-psotnica.blogspot.fr/2013/10/191-biae-falbaniaste-szczescie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, tak to właśnie wygląda, ceny są koszmarnie zaniżane i jeśli ktoś wyceni się prawidłowo ludzie robią wielkie oczy - tak drogo! Dobrze, że temat jest poruszany, choć długa jeszcze droga do tego, aby rękodzieło było na prawdę doceniane.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabawne, że zamożni ludzie rozumieją kwestię wyjątkowości przedmiotów. Kupują super wypasione samochody, drogie torebki z krótkich serii. Płacą adekwatnie do wyjątkowości marki i modelu. Przeciętni ludzie chcą być wyjątkowi jak bogacze i rękodzieło daje im tą szansę. Jednak nie korzystają.

   Usuń